Kauno art deco stiliaus pažiba – rekonstruotas „Ministro namas“

Tarpukaryje iškilęs ankstyvojo modernizmo stiliaus pastatas anksčiau priklausė Lietuvos ministrų kabineto pirmininkui Antanui Tumėnui ir jo žmonai. Ilgą laiką pastatas buvo apleistas, vėliau jame veikė ligoninė, o 2018 metais „ProHaus” komanda jį prikėlė naujam gyvenimui.

Tai vienas sudėtingiausių, bet tuo pačiu – ir įspūdingiausių namų, kurį rekonstravo „ProHaus”. Keturaukštis pastatas su patraukliu kiemu ir terasa paverstas į 14 butų daugiabutį.

Namas alsuoja art deco stiliumi – jį rekonstravus ir apšiltinus, pavyko išsaugoti visus unikalius fasado puošybos elementus: vainikuojantį pastogės karnizą, piliastrus su kapiteliais, nišas, tarpaukštines profiliuotąsias traukas, segmentines arkas, rizalitą su erkeriais, kolonas. Taip pat rastos ir išsaugotos šešiakampės formos, dviejų centimetrų storio autentiškos plytelės „Villeroy & Boch“.

Pati rekonstrukcija kėlė daug iššūkių, su kuriais sėkmingai pavyko susitvarkyti: atkasti sutvirtinti ir apšiltinti namo pamatai, įrengta nauja drenažo sistema. Naujai įrengtos ir visos inžinerinės daugiabučio sistemos: šildymo, vandentiekio, nuotekų, elektros, silpnų srovių, šviesolaidinio interneto, vėdinimo ir rekuperacijos.

Pagalvota ir apie mažuosius – kalno šlaite įrengtos vaikų žaidimų ir paauglių poilsio aikštelės, vidiniame kieme, tarp išlikusių senovinio pastato sienų, namo gyventojams įrengta jauki terasa.

„Tai – vienas unikaliausių mūsų projektų. Kadangi tai buvo rekonstrukcija, o ne nauja statyba, darbas reikalavo preciziško kruopštumo, kiekvieno elemento suderinimo su paveldosauga. Džiugu, kad pavyko puikiai – ne tik suteikėme galimybę naujakuriams gyventi unikalioje, istorinėje Kauno vietoje ir pastate, bet ir grąžinome miestui išskirtinį pastatą, menantį Laikinosios sostinės laikus“, – pabrėžia „ProHaus“ komanda.